Vďačnosť

Je ľahké prehliadnuť, ako efektívna dokáže byť v našom živote vďačnosť. Za mňa je to jedna z top vecí zodpovedná za úspech v mojom živote.

Účastníkom na svojich seminároch hovorím nasledovné: Čokoľvek za čo ste vďační, sa stane vašim palivom. Bude vás to posúvať dopredu. Čokoľvek za čo nie ste vďační, sa stane vašou prekážkou. Bude vám to stáť v ceste.

A čokoľvek za čo nie ste vďační, sa bude vo vašom živote opakovať znova a znova až dovtedy, kým sa za to nenaučíte povedať ďakujem.

Vďačnosť dokázateľne znižuje naše zažívanie bolesti, vytvára nám mentálne prostredie, kde je radosť fungovať a je to jednoducho vec, s ktorou je radosť žiť.

Raj na zemi by sa dal charakterizovať ako stav mysle, kedy je človek vďačný. Peklo na zemi by sa dalo charakterizovať ako stav mysle, kedy je človek nevďačný.

Zaujímavé na tom je, že napriek tomu, že je veľmi jednoduché byť vďačný, veľmi často na to zabudneme.

Zachytíme sa v spleti nášho každodenného života, ponoríme sa do riešenia problémov, necháme sa ovplyvniť informáciami z médií a vďačnosť sa niekedy stratí.

Ale v akomkoľvek momente sa do nej môžeme jemne vrátiť naspäť a byť opäť vďační. 

Ako teda „praktizovať“ vďačnosť?

Každému z nás vyhovuje niečo iné. Niekto sa rád večer pomodlí za veci, za ktoré je v živote vďačný, niekto si na vďačnosť spomenie na prechádzke a niekto zase v sprche.

Neverím, že existuje jednotný postup pre ľudí tak rôznych. Keďže vďačnosť vychádza z vnútra, nie zvonku, každý človek si k nej musí nájsť cestu sám. Vo svojej jedinečnej forme, v určitom čase a na určitom mieste.

S vďačnosťou sme sa narodili. Nikdy nás neopustila a preto sa do nej vždy môžeme kedykoľvek vrátiť.

Čo je výsledkom praktizovania vďačnosti?

Do akejkoľvek oblasti prinesiete vďačnosť, táto oblasť začne prekvitať. Je to skutočne univerzálny všeliek, čomukoľvek sa venujete. Uvedomte si, že vždy existuje dôvod, prečo byť vďačný a sledujte, ako to začína transformovať každú jednu oblasť vášho života.

Vďačnosť spôsobuje, že náš život prekvitá a my sa posúvame dopredu.

Nevďačnosť spôsobuje, že sa náš život rozpadá a my sa posúvame dozadu.

A tak, keď sa v budúcnosti v nejakej oblasti prichytíte zaseknutí alebo sa budete cítiť nahnevaní na seba, svet, ľudí okolo vás alebo vám život príde nefér, spomeňte si na to, že vždy existuje dôvod, prečo byť vďačný.

A dovoľte vďačnosti, aby vás vrátila naspäť na správnu cestu.

Možno práve preto mám v pracovni na stene zavesený citát, ktorý hovorí: Vďačnosť je lubrikantom pre šťastný život.

Pretože kedykoľvek na to zabudnem, kedykoľvek sa zachytím vo svojich myšlienkach alebo hluku všetkých tých vecí okolo mňa, jeden pohľad na tento citát mi pomôže vrátiť sa k tomu, čo je naozaj dôležité.

Najnovšie články

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Archív

Kategórie

Meta