Tu je nákres, ktorý zobrazuje ako fungujú princípy za ľudským prežívaním spolu s naším mozgom, aby vytvorili naše prežívanie života.

Pri limitovanom výhľade sme si vedomí iba nášho vlastného myslenia a javí sa nám ako objektívna pravda, napriek tomu, že existuje iba v našich vlastných myšlienkach.

Potom, ako tak expandujeme do ďalšieho stupňa vedomia, začneme si uvedomovať subjektívnu podstatu našich myšlienok, ktoré sú často odlišné od myšlienok iných ľudí. Expandujme ďalej a začneme si uvedomovať dva rôzne druhy myšlienok – tie, ktoré prichádzajú z nášho mozgu (t.j. pamäť a získané vedomosti) a tie, ktoré zdá sa, sa „načítajú“ do nášho mozgu (t.j. inšpirácia, intuícia a múdrosť).

Ešte hlbšie porozumenie odhaľuje, že žijeme vo svete Myšlienky – že v skutočnosti nie sme stvorení na prežívanie čohokoľvek iného. To je prvé skutočné rozpoznanie „ľudského matrixu“ – že veci určite nie sú také, ako sa zdajú, nezáležiac na tom, ako skutočne vyzerajú, chutia, voňajú, znejú a aký dávajú pocit. Za ľudským matrixom je hlbšia alebo „Všeobecná Myseľ – inteligencia a energia za životom.

Po 8 rokoch koučovania jednotlivcov a skupín z takmer každého prostredia môžem so sebavedomím povedať, že ľudia, ktorým sa dlhodobo darí veľmi dobre, často nie sú tí najšikovnejší alebo najsčítanejší. Môžu byť introvertmi alebo extrovertmi, zdanlivo sebaistí alebo očividne neurotickí a neistí.

To, čo však majú všetci spoločné je, že nejakým spôsobom narazili na tajomstvo fungovania v harmónii s tou všeobecnou mysľou. Naučili sa vypnúť svoje osobné myslenie len dostatočne na to, aby otvorili priestor, cez ktorý môže preniknúť hlbšia múdrosť. Stane sa to spontánne v sprche, v posilňovni alebo po ceste do práce; na prechádzke v prírode alebo pri sŕkaní kávy v kaviarni. Pre niektorých je to formálnejší rituál – praktizovanie meditácie v tmavej miestnosti, alebo modlitba k vyššej sile a odovzdanie individuálnej vôle v prospech božského vedenia.

V skratke, či už to opisujú ako intuíciu, uvedomenie, sedliacky rozum alebo hlas Boha, majú s tým hlboký vzťah a stálu vieru vo svoju vnútornú múdrosť.

Ak by som to mal vysvetliť na metafore, naše mysle majú dva režimy – vnímavý a aktívny. Keď je naša osobná myseľ vo „vnímavom móde“, naše myslenie sa upokojí a my získame prístup k istému typu vnútorného génia – k inteligencii, ktorá prichádza od niekde za našou osobnou databázou a ktorá nás bude viesť dokonca aj cez tie najnáročnejšie okolnosti.  Keď je naša „osobná myseľ“ v aktívnom móde, sprístupňujeme náš intelekt –  tak trošku spracovaciu schopnosť, vďaka ktorej môžeme rýchlo prejsť cez dostupné informácie, aby podporili konkrétny výsledok.

Oba režimy mysle sú užitočné, ale väčšina z nás používa spracovaciu schopnosť intelektu ako náš hlavný spôsob navigovania životom a navádzajúcu múdrosť našej geniálnej inteligencie iba keď to „skutočne potrebujeme“.

Výhody prevrátenia tohto zaužívaného spôsobu sú okamžité a všestranné. Ako sa tak váš intelekt upokojí a vaša inteligencia sa začne ozývať viac a viac:

  • Budete sa cítiť viac v pokoji.
  • Budete mať častejšie uvedomenia, či už jednoduché alebo významné.
  • Budete „filozofickejší“ ohľadom života a začnete brať veci menej osobne
  • Spojíte sa hlbšie s ostatnými

Toto nie sú ciele, ktoré treba dosahovať – je to prirodzený výsledok používania našej mysle viac v zhode s tým, na čo bola vytvorená. Váš intelekt tam bude stále, keď ho budete potrebovať, ale nebude sa tak silno snažiť ovládať šou osamote.

Tu je metafora, ktorú niekedy používam pri klientoch:

Zobudíte sa v kompletne tmavej miestnosti. Najprv zostanete kompletne nehybný, príliš vystrašený sa čo i len pohnúť, ale čoskoro si uvedomíte, že nie ste sám. V tej tme sú tam s vami aj iní ľudia a naučili sa fungovať relatívne efektívne.

Veľa z nich si jednoducho zapamätalo svoju cestu okolo relatívne malého priestoru a tak ho dokážu navigovať so sebavedomím tak dlho, dokým nepríde niečo neobvyklé. Iní majú mapy nosiac nahromadenú múdrosť ostatných, ale ťažko čitateľné v tme a ľahko zle pochopené.

No sú tam niektorí, ktorí sa správajú ako svetlo v tme, naplnení plameňom svojej vlastnej múdrosti a vrhajúc dostatok svetla, aby k sebe priťahovali ostatných a tiež ich viedli smerom vpred.

Ale tajomstvo, ktoré učí tak málo ľudí, pretože ho tak málo ľudí pozná je toto:

Božská iskra múdrosti je nažive a prítomná v každom z nás, iba čakajúca na dar našej vlastnej pozornosti, ktorá by jej pomohla premeniť sa na plameň. 

Ako nám táto vnútorná múdrosť pomáha vo vonkajšom svete je predmetom nasledujúcich dvoch sekcií…

Ďalej – Výkon a výsledky – Časť 1