„Pokiaľ by sa ľudia naučili iba jednu jedinú vec a to ako sa nebáť prežívania vlastného života, už len to samotné by zmenilo celý svet.“ – Syd Banks 

Ľudský mozog bol veľa rokov prirovnávaný k počítaču. Všeobecný predpoklad bol, že zatiaľ čo počítače niektorých ľudí sú výkonnejšie ako počítače iných (vyššie IQ, atď.), hlavný rozdiel medzi ľuďmi je v softvéri – programoch, ktoré majú spustené.

Tieto programy môžu zahŕňať „aplikácie“, alebo stratégie, ktoré používame, a „hlbšie programy“ – naše presvedčenia a hodnoty. Niektoré aplikácie sú tak populárne, že o nich rozmýšľame ako o továrňou nainštalovaných.  Rovnakým spôsobom, akým 8 z 10 používaných počítačov má dnes nainštalovanú nejakú verziu Microsoft Office, tak aj 8 z 10 ľudí prevezme väčšinu presvedčení a hodnôt spoločnosti, v ktorej žijú.

Ale oveľa dôležitejšie pre efektivitu počítača je to, čo je zabudované do firmvéru – BIOS (built-in operating system – zabudovaný riadiaci systém). Dokonca aj tie najefektívnejšie programy nemôžu byť spustené bez toho, aby boli prepojené s BIOS počítača.

Čo sa ľudských bytostí týka, základný riadiaci princíp je toto:

100% prežívania vášho života je tvoreného zvnútra systému.

To znamená, napriek tomu, ako sa veci zdajú, že jediný spôsob ako sa môže ľudské prežívanie rozvinúť je zvnútra-von. Bez výnimiek. Systém funguje iba jedným spôsobom. A jasnosť do akej to vidíme podopiera spôsob, akým si radíme s absolútne každou situáciou v našom živote.

Zvážte tento príklad:

Predstavte si, že sa zobudíte a počujete ako vaše dieťa kričí. Vbehnete do jeho izby, upokojený, keď vidíte, že mu nehrozí žiadne náhle nebezpečenstvo, ale znepokojený ohľadom toho, čo ho tak vystrašilo. Ono vám povie, že na konci postele je príšera. Keď sa otočíte, aby ste sa pozreli, na vaše prekvapenie je tam skutočne niečo, čo vyzerá ako príšera, ktorá sa nad ním črtá.

No keď sa prizriete lepšie, vidíte, že je to iba tieň hračky, ktorá zostala na parapete a ktorá ožila pri mesačnom svite, prenikajúcom cez okno, ktoré je priamo za ňou.

Pre vaše dieťa, ktoré verí, že príšera je skutočná, je jedinou šancou schúliť sa v strachu do klbka alebo rýchlo prejsť cez škálu problém riešiacich stratégií, siahajúc od schovania sa pod paplón po obzretie sa či vás dokáže predbehnúť, dúfajúc, že keď už príšera zje vás, bude plná a jeho nechá na pokoji.

Ale pretože vy rozoznáte, že „príšera“ je iba tieň hračky, nemáte nutkanie robiť nič, aby odišla. A pretože chápete niečo o prirodzenosti svetla a tieňa, viete, že v momente, kedy sa zmení svetlo, príšera sa transformuje alebo dokonca kompletne zmizne.

Či už „príšery“, ktorým čelíme v našich životoch, sa zdajú byť vytvorené z peňazí, zdravotných záležitostí, vzťahov, pracovných problémov alebo dokonca vecí, ktoré sa nám stali v minulosti, rovnaká vec platí pre nás.

Čím viac rozumieme princípom za tým, ako je naše moment čo moment prežívanie života vytvárané, tým viac slobody a kreativity budeme mať ohľadom toho, ako vo svete fungujeme.

Aby ste to pochopili viac do hĺbky, poďme sa bližšie pozrieť na to, čo tieto základné princípy sú…

Ďalej – Princípy za ľudským prežívaním