Top 8 vecí v roku 2020

Rok 2021 sa nezadržateľne blíži, a tak prichádza čas zrekapitulovať si, čo všetko sa nám v roku 2020 udialo. Ja som sa v tomto článku rozhodol sústrediť na top 8 najlepších vecí, ktoré sa mi stali.

Verím, že vás tento článok inšpiruje a vrelo odporúčam spraviť si podobný zoznam a zrekapitulovať si svoj vlastný rok 2020. Poučiť sa a získať hlbšie uvedomenie toho, čo sme prežili, je to najlepšie, čo pre seba môžeme spraviť.

  1. TOP ROZHODNUTIE – Využiť tento rok naplno

Aj keď prvé dva mesiace v roku sa zdali bežné, koncom februára (ak mi dobre slúži pamäť) k nám začali prenikať prvé správy o koronavíruse. Nasledujúce lockdowny, obmedzenia, núdzové stavy a nové opatrenia narušili bežný život asi každému.

Ako však hovorí staré príslovie, nie je to o tom, čo sa ti stane, ale o tom, ako zareaguješ na to, čo sa ti stane, čo určí tvoje výsledky.

Ja som sa už v marci rozhodol, že nedovolím, aby koronavírus nejako negatívne ovplyvnil moju náladu a podnikanie a napriek obmedzeniam som hľadal spôsoby a možnosti, ako napredovať, ako podnikať a ako kvalitne žiť.

Tlieskam ľuďom, ktorí sa rozhodli rovnako. Výsledkom je jeden z najlepších rokov po finančnej stránke, vzťahovej stránke, mentálnej a duchovnej stránke a tak isto aj fyzickej.

A akokoľvek bude vyzerať rok 2021, toto rozhodnutie – využiť daný rok naplno – si doň určite beriem so sebou.

  1. TOP SPOLUPRÁCA – SLOVENSKÁ AKADÉMIA POISŤOVNÍCTVA

Koncom roka 2019 som bol oslovený zakladateľkou SLOVENSKEJ AKADÉMIE POISŤOVNÍCTVA Ing. Evou Stoklásovou, či by som jej pomohol rozbehnúť špičkové vzdelávanie pre finančných sprostredkovateľov. Myšlienka sa mi páčila a tak som súhlasil.

Počas roka 2020, napriek obmedzeniam, sa nám podarilo zorganizovať školenia fyzické a aj virtuálne.

Vytvorili sme tiež klub, kde sprostredkovatelia môžu neustále aktualizovať svoje vedomosti a byť tak na vrchole svojho oboru. K tomu patria webináre, analýzy, dokumenty a oveľa viac.

A koniec roka 2020 začal vypustením novej aplikácie Čo robiť ak (môžete si ju už teraz stiahnuť na Google Play, v Apple store bude už čoskoro), ktorá bežnému človeku uľahčuje správne riešenie najčastejších poistných udalostí ako nehoda, úraz, udalosti pri bývaní, na dovolenke, atď. (Appke sa budem podrobnejšie venovať v ďalšom článku, pretože je to skutočne super.)

Takže z týchto dôvodov je to práve táto spolupráca, ktorú označujem v roku 2020 za TOP. Teším sa na rok 2021.

  1. TOP INVESTÍCIA – Kryptomena Ethereum

Začiatkom roka 2020 a až do konca roka som veľmi aktívne začal investovať do kryptomeny Ethereum.

Aj keď je menej známa ako jej veľký brat Bitcoin, Ethereum je druhá najväčšia kryptomena na svete (čo sa týka objemu investícií v nej).

Investovať som do nej začal, pretože mi ju odporučil môj známy, ktorý je veľmi úspešný investor. Povedal mi, že v nej vidí veľký potenciál, že verí, že výrazne porastie a že v kryptomenách je budúcnosť (napriek tomu, že sú veľmi volatilné a málo známe).

Priznám sa, že som v kryptomeny predtým veľmi neveril, nerozumel som im, ale povedal som si, že ako investor budem otvorený a navyše intuícia mi hovorila, že by som mal do toho ísť.  

Dobre, že som svoju intuíciu počúval.

Keď som v januári začal investovať do ETH, jeho hodnota bola 118, 91 eur. Je koniec roka a v čase písania tohto článku je to 583,39 eur. 386% návratnosť za jeden rok. Za nič nerobenie.

Ak by ste v januári 2020 investovali do ETH 10 000 eur, dnes by ste mali 49 061,48 eur. Tomu sa hovorí dobrá investícia.

V roku 2021 budem aj naďalej do ETH investovať, pretože v tom vidím stále potenciál, ale čo sa roka 2020 týka, skutočne TOP.

  1. TOP KNIHA – HOMO DEUS: Stručná história zajtrajška – Yuval Noah Harari

Lockdown a obmedzenia znamenali viac času stráveného doma a to znamenalo viac čítania. Tento rok sa mi podarilo prečítať cca 30 kníh.

Športové autobiografie, podnikateľské príbehy, náučnú literatúru, ale aj knihy s vojenskou či duchovnou tematikou.

No ak by som si mal vybrať iba jednu TOP knihu, ktorá ma tento rok zaujala najviac, bola by to kniha HOMO DEUS: Stručná história zajtrajška – Yuval Noah Harari.

Je to pokračovanie prvej knihy tohto autora Sapiens: Stručná história ľudstva a keď v prvej autor rozpráva o minulosti, druhá je celá o budúcnosti.

Veľmi zaujímavé práve prebiehajúce výskumy, predpovede ohľadom nášho budúceho vývoja, prepojenie nášho bežného života s novými technológiami a výzvy, ktorým pravdepodobne budeme čeliť – jednoducho skvelá kniha s mnohými vynikajúcimi postrehmi.

Budúcnosť je nepredvídateľná, ale na základe nášho súčasného smerovania vieme odpozorovať, kam asi prídeme. A byť na to pripravení.

Skutočne vrelo, vrelo odporúčam.

  1. TOP VÝLET – Grand Hotel Kempinski

Hoci hotely boli počas roka viac zatvorené ako otvorené, stále som stihol využiť niekoľko možností a navštíviť aspoň tie naše slovenské.

Paradoxne práve vďaka koronavírusu a zatvoreným hraniciam som tento rok precestoval asi najviac Slovenska, takže sa potvrdzuje, že všetko zlé je na niečo dobré.

Zo všetkých výletov, či už pracovných alebo súkromných, najviac vynikol pobyt v hoteli Grand Hoteli Kempinski, kde sa mi poradilo dokonca pobudnúť až dvakrát.

Nie náhodou má tento hotel 5 hviezd. Od prvého dojmu, ubytovania, vybavenia izieb, voľnočasových aktivít až po raňajky a wellness, všetko bolo skutočne 5 hviezdičkové.

Kvalita služieb, personál a atmosféra, ktorú tento hotel dokáže vytvoriť, je pre mňa ako pre podnikateľa a človeka, ktorý má rád detaily, veľmi inšpirujúca a preto som si pobyty v tomto hoteli skutočne užil.

Mal som iba jediný problém a to, že pri druhom pobyte mi v izbe centrálne vetranie vydávalo čudný zvuk, na čo som upozornil personál a na druhý deň mi bola daná nová izba, hneď vedľa wellness, takže aj túto vec vyriešili na jednotku.

Posielam pozdravy.

  1. TOP KÚPA – Yoga Mat

Asi najlepších 15 eur, ktoré som investoval do nástrojov na cvičenie.  K činkám pribudla Yoga Mat.

Jedno z mojich predsavzatí bolo tento rok začať cvičiť jogu, pretože som cítil, že moje telo potrebuje strečing a trošku aktívneho, flexibilného cvičenia.

Nie že by mi vadilo stále dvíhať činky, ale joga má z môjho pohľadu tiež veľmi veľa do seba a cítim sa po nej veľmi kľudne a dobre.

Takže som si zaobstaral joga matku, našiel si na Youtube joga videá pre začiatočníkov a začal som praktizovať.

V roku 2021 v tom chcem pokračovať a objavovať jogu čoraz viac.

  1. TOP AKTIVITA – Regenerácia

S potrebou strečingu a väčšej flexibility si moje telo tiež začalo pýtať viac regenerácie. Rok 2020 sa teda niesol v duchu regenerácie.

Načasovanie podľa mňa nebolo náhodné. Od desiatich rokov som hrával hádzanú – cca osem rokov a odvtedy cvičím v podstate nepretržite, každý týždeň. Či už ťažké váhy v posilňovni alebo behanie a iné aktivity.

No priznám sa, že regeneráciu som dosť zanedbával. Keďže však nemladnem, cítil som, že je čas sa tomu začať venovať.

Saunovanie striedané s ľadovými sprchami, ranné studené sprchy, užívanie vitamínov či masáže, toto všetko som začal v roku 2020 praktizovať pravidelne.

Výsledkom je, že sa určite cítim lepšie a so svojím telom som si vytvoril oveľa silnejšie spojenie a učím sa ho počúvať – nielen ho namáhať a zaťažovať.

Táto aktivita zostane v kurze aj v roku 2021. V pláne mám začať využívať kryokomoru, zlepšiť užívanie vitamínov a jesť trošku zdravšie. A samozrejme wellness a studené sprchy.

  1. TOP CITÁT – „Vďačnosť je lubrikantom pre šťastný život.“ – Syd Banks

Niekde som čítal, že odpoveďou na každú otázku je vďačnosť a láska. Kedykoľvek som vďačný a som si vedomý, že je naozaj stále za čo byť vďačný, darí sa mi lepšie.

Kedykoľvek kedy sa od vďačnosti odkloním a nechám sa vtiahnuť do kolotoča stresu, náhlenia sa a povrchností, ide to náročnejšie.

A napriek tomu, že to viem, napriek tomu, že mám v mojom živote viac než dosť dôkazov, že vďačnosť naozaj funguje, niekedy na to jednoducho zabudnem.

Preto sa mi tento citát tak páči. Pripomína mi, čo je také jednoduché zabudnúť a to, že vďačnosť je skutočne lubrikantom pre šťastný život.

Tento citát mi visí na stene v mojej pracovni, aby mi jemne pripomenul, na čo sa mám zamerať, keď sa napreduje ťažšie.

Verím, že trošku inšpiruje aj vás.

Toto je mojich 8 top vecí z roku 2020. Bol to skutočne výnimočný rok. Už teraz som zvedavý, čo prinesie rok 2021 (alebo čo si prinesiem v roku 2021).

Aké top veci ste v roku 2020 zažili vy? Čo úžasné alebo výnimočné ste zažili, dosiahli alebo pochopili v roku 2020 vy?

Vždy sa oplatí pozrieť sa na chvíľu späť a uvedomiť si tieto super veci. A preniesť skúsenosti z nich do ďalšieho roku.

Prajem vám úspešný rok 2021 a verím, že sa vidíme aj osobne.

Bernard

Najnovšie články

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Archív

Kategórie

Meta