7 návykov vysoko produktívnych ľudí

Produktivita sa začína obnovením tela a mysle.

Pred pár týždňami som robil prednášku pre náš Insurance Academy Club.

Prednáška mala názov 7 návykov vysoko produktívnych ľudí.

S našimi členmi som sa podelil o tieto body:

  1. Produktivita je schopnosť priniesť výsledky.

Toto je najdôležitejšie. Veľa ľudí si mýli produktivitu so zaneprázdnenosťou. Myslia si, že robiť veľa vecí znamená byť produktívny. Myslia si, že byť zaneprázdnený a nemať na nič čas sa rovná produktivite. Ale produktivita je o výsledkoch.

  1. Pyramída produktivity.

Nie všetky aktivity sú si rovné. Identifikujte aktivity, ktoré pre vás majú celoživotnú hodnotu – spravíte ich raz a vracia sa vám to znova a znova (napr. osobný rozvoj) a ktoré majú vysokú hodnotu – to sú tie, ktoré hneď prinášajú výsledky (napr. marketing a predaj).

Sústreďte sa na tieto dva typy aktivít.

Zvyšné – tie s nízkou hodnotou (napr. opakujúce sa administratívne úkony) delegujte a tie s nulovou až negatívnou hodnotou (napr. surfovanie na sociálnych sieťach) ideálne prestaňte robiť.

  1. Najvyššie hodnoty sú pri produktivite kľúčové.

Identifikujte svoje najvyššie hodnoty a všetky aktivity, ktoré musíte robiť naviažte na ne. Na to, aby sme robili veci, ktoré robiť naozaj treba, musia nám dávať absolútny zmysel. Musia byť naviazané na naše najvyššie hodnoty.

  1. Manažovanie času je o manažovaní seba.

Nemôžete manažovať čas. Čas si ide svojim vlastným tempom. Manažovať môžete iba samého seba.  Produktivita je o kontrole nad samým sebou. Tu si treba uvedomiť, že sme do veľkej miery automaty.

Každý z nás má určité návyky. Návyk je osud. „Najprv ty tvoríš návyk, potom návyk tvorí teba.“ Návyky vytvárajú doslova neurónové diaľnice v našom mozgu – čím viac to robíte, tým viac to robíte.

Porozmýšľajte, aké návyky by bolo dobré vytvoriť, aby ste dosiahli ešte lepšie výsledky. Ak neviete, inšpirujte sa ľuďmi, ktorí už sú tam, kam sa chcete dostať.

Stanovte si rannú rutinu, ktorá vás nakopne do pracovného dňa a večernú rutinu, ktorá vám pomôže vypnúť.

  1. Každý deň máme iba obmedzené množstvo sily vôle.

To je dôvod, prečo chceme našu produktivitu čo najviac zautomatizovať. Ak musíte robiť každý deň aj tie najbanálnejšie rozhodnutia, nezostane vám sila vôle na robenie skutočne dôležitých rozhodnutí. Silu vôle si šetríme tvorením návykov a rutín.

  1. Vnútorný chaos vytvára vonkajší chaos.

Ak máte vnútorný chaos, tak z vášho vonkajšieho života sa stane chaos skôr či neskôr tiež.

Náš svet funguje smerom zvnútra- von. Spomalenie a uvedomenie si týchto vecí pomáha.

Niekedy sa staneme závislými na našom vnútornom chaose, hlavne ak sme s tým vyrastali. Chaos môže byť emočný, fyzický, mentálny. Preto sa na to oplatí pozrieť.

Je to jeden z najväčších nepriateľov produktivity.

  1. Produktivita sa začína obnovením tela a mysle.

Oddych je skvelá stratégia pre maximálnu produktivitu. Umožňuje obnovenie sily vôle, načerpanie nových síl a priestor prísť na iné myšlienky.

Dajte si každý týždeň 1 deň voľno. Každý mesiac aspoň 1 víkend. Každý štvrťrok aspoň 1 týždeň. Každý rok aspoň 1 mesiac.

  1. Záver: Musíte sa stať vašou najlepšou verziou.

Musíte prejsť na vyšší level. Ak budete robiť vyššie popísané veci, dostanete sa tam.

Naše myslenie, sebavedomie, sebahodnotu – všetko je potrebné posunúť na vyšší level. Musíte sa stať vašou ďalšou verziou. Vy 2.0.

Albert Einstein povedal: „Nemôžete vyriešiť problém s rovnakým myslením, s akým ste ho vytvorili.“ Preto musíte prejsť na vyšší level.

Tip: Nájdite si niekoho, kto je pár rokov popredu pred vami. Učte sa od tohto človeka. Zistite, ako rozmýšľa, čo robí, aké má návyky. A využite to, aby ste sa stali svojou najlepšou verziou.

Verím, že tento zoznam aspoň trošku pomohol. Ak si chcete odo mňa prečítať viac, začnite mojou knihou: https://www.martinus.sk/?uItem=701947

Najnovšie články

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Objednávajte moju novú knihu teraz. Dostupná v Martinus a Panta Rhei.

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Počúvajte najnovšie epizódy nášho podcastu:

Archív

Kategórie

Meta